Tır Camları

Tırlar günümüzde taşımacılıkta en yaygın olarak kullanılan araçlardır. Özellikle gemi ya da uçak gibi araçlar ile getirilen yüklerin kara üzerinde bir noktadan diğer noktaya götürülmesini tırlar sağlamaktadır. Ancak tırlar son derece uzun ve geniş araçlardır. Bu noktada tır camlarının mutlaka dış ortamla en etkin bağı kuracak şekilde olması gerekir.

Çünkü tır sürücüsü dış ortamda doğru bağlantıyı kuramazsa kazaların yaşanması muhtemeldir. Tır camları, sürücünün dış ortamla olan bağını sağarken, sürüyü dış ortamın olumsuz etkilerinden de korumaktadır. Bu olumsuz etkiler, soğuk hava, sıcak hava, toz, kar, yağmur şekilde sıralanabilir. Tüm bu etkilerin doğrudan sürücüye temas etmesi tır kullanımı zorlaştıracaktır.

Bu bağlamda kullanılan cam sürücüyü korur. Ancak camın da tüm bu olumsuz durumlara karşı dayanıklı olması gerekir.  Tüm bu etkilerin yanı sıra yolda herhangi bir taş sıçraması ve benzeri olaylara karşı da dirençli olması gerekir. Tır camları bilindiği gibi tek parçadır ve büyük boyutlardadır. Bu yüzden mutlaka özel üretim teknikleri ile üretilmiş olmalıdır.

Oluşabilecek tüm olumsuz durumlara karşı direnç göstermesini sağlamak amacı ile tır camlarının üretimi her zaman titizlik ile sürdürülmelidir. Eğer tır camlarında herhangi bir hasar meydana gelirse ya da bir sebepten değiştirilme ihtiyacı duyulursa mutlaka yine tır camlarının özellikleri taşıyan camlar ile değiştirilmelidir. Sıradan camlar ya da normal araç camları tır camlarında kullanılmamalıdır.

Yorum (0)
Yorum Yap